Podróż do wnętrza Ziemi

JASNA STRONA Channel

Jakie najbardziej egzotyczne miejsce odwiedziliście? Hawaje? Australię? Suwałki? Dzisiejsza podróż zaprowadzi mnie w dużo bardziej niezwykłe okolice – prosto do jądra Ziemi. Zabierzecie się ze mną? No dalej, będzie fajnie. Środek naszej planety leży około 6 370 kilometrów pod jej powierzchni, więc weźcie sobie coś do czytania na drogę.
💥 Oglądajcie uważnie! Aby dodać naszej wyprawie smaczku, ukryliśmy w filmiku kilku niespodzianek, a konkretnie odniesień filmowych! Na pewno widzieliście te filmy, wybraliśmy same klasyki. Spróbujcie je wychwycić i dajcie znać w komentarzach! Jest też nawet niespodzianka dla fanów gier komputerowych, bardzo trudna do namierzenia.
😽 W filmiku jest także ukryty kot. Spróbujcie go odnaleźć i pokażcie, że macie lepszą koncentrację niż inni! Czy podejmiecie wyzwanie? 😉
Czas:

Przebijanie się przez skorupę ziemską
0:28


Krokodyl pod ziemią?! 🐊 @:00

Najgłębsza stacja metra
2:35


Ciekawostki na temat skorupy kontynentalnej
2:59


Najgłębszy półmaraton 🏃
3:49


Najgłębsza jaskinia na świecie
4:46


Najgłębszy organizm wielokomórkowy
5:18


Ostatnia szansa, żeby zobaczyć ocean
6:13


Robi się gorąco
7:50


Witamy w jądrze wewnętrznym!
8:37


Czy widzicie jądro Ziemi?
9:40

Streszczenie:
- Sama skorupa, jak to skórka, jest stosunkowo cienka – ma grubość około trzydziestu pięciu kilometrów i składa się z dwóch rodzajów skał: warstwy bazaltowej pod oceanami i warstwy granitowej pod kontynentami.
- Krokodyle nilowe kopią najgłębsze jamy spośród wszystkich zwierząt, mogą sięgać nawet na głębokość dwunastu metrów.
- W wielu krajach można znaleźć całe podziemne miasta, schrony i krypty Najgłębsze takie miasto znajduje się w Kapadocji, w środkowej Turcji, aż 85 metrów pod ziemią.
- Skorupa kontynentalna ma dwa miliardy lat i pokrywa około czterdziestu procent powierzchni Ziemi (podczas gdy reszta, jak łatwo się domyśleć, to skorupa oceaniczna).
- W 2004 roku w Polsce, w kopalni soli Bochnia zorganizowano półmaraton. Nieczęsto można zobaczyć ludzi uprawiających sport na głębokości dwustu dwunastu metrów pod ziemią.
- Skorupa niczym koc otula i ogrzewa płaszcz ziemski. Jest bogata w pierwiastki radioaktywne, jak uran, tor i potas, które wytwarzają ciepło!
- Skorupa oceaniczna znajduje się na średniej głębokości 7 kilometrów i pokrywa 60% powierzchni globu. Jest też wielokrotnie cieńsza, gęstsza i nie tak stara jak skorupa kontynentalna.
- Otoczenie zmienia się radykalnie: ciśnienie rośnie, a temperatura spada. Jest to najniższy punkt, gdzie mogą powstawać trzęsienia ziemi. Nieczęste trzęsienia, które mają tu swój początek, bardzo tracą na sile, zanim pokonają 700 kilometrów do powierzchni.
- Na głębokości 2920 kilometrów kończy się płaszcz, a zaczyna jądro zewnętrzne. Jest to ocean płynnego metalu, mniej więcej rozmiarów Marsa.
- Raz na kilka tysięcy lat w tej warstwie dzieje się coś nietypowego, mianowicie bieguny magnetyczne ulegają odwróceniu.
- Na głębokości 4 140 km witamy w jądrze wewnętrznym, czyli najgorętszej części planety.
- Jądro wewnętrzne jest prawie rozmiarów Księżyca i stanowi 2% masy Ziemi.
- Brytyjscy naukowcy odkryli niedawno, że jądro wewnętrzne jest tworem stosunkowo młodym. Szacuje się, że powstało pięćset milionów do miliarda lat temu – niewiele, biorąc pod uwagę to, co nauka już wie o historii świata.
- Jeśli sami planujecie wyprawę do wnętrza Ziemi, mam dla was smutną wiadomość – na razie to niemożliwe. Nie dysponujemy jeszcze technologią, która ochroniłaby człowieka przed niebotycznym ciśnieniem i temperaturą
Muzyka: Epidemic Sound
https://www.epidemicsound.com/


Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:

https://www.depositphotos.com


https://www.shutterstock.com


https://www.eastnews.ru

___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki

https://bit.ly/2J4IN8l

5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN

https://bit.ly/2txVU7w

5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI

https://bit.ly/2F40z7V

PRAWDZIWE HISTORIE

https://bit.ly/2J3Cdis

Original link: https://www.youtube.com/watch?v=dDJec5hpjzM

"